Kekik

KEKİK
Şifa vesilesi bitkilerden biri olan kekiğin latince ismi Thymus serpyllum L'dır Buradaki "thymus" kelimesi Lâtincede, güç, kuvvet anlamlarına gelir ve kekiğin önemli bir özelliğini ifade eder Tür ismini tanımlayan "serpyllum" ise, "serpere"den türemiş olup sürünmek mânâsına gelir Bitkinin âdeta toprakta sürünerek yayılmasını tarif eder Anadolu'da bölgeden bölgeye değişen ve bitkideki tür veya varyete şeklindeki farklılıkları gösteren mahallî isimlerin bazıları şunlardır: bilyal kekik (İzmir kekiği); kara kekik (İstanbul kekiği); toka kekiği (Sütçeler kekiği, yayla kekiği); beyaz kekik (Alanya kekiği); dağ kekiği (Suriye kekiği); İspanyol kekiği; sivri kekik ve Trabzon kekiği Kökleri küçük, gövdesi odunsu olan kekiğin topraktan 10-20 cm yüksekliğinde, dört tarafından ince dallar çıkar Kekiğin yaprakları, karşılıklı dizilmiş, 5-15 mm uzunluğa sahip, kısa saplı ve ovaldır Mikroskopla bakıldığında, yaprağın zemininde kekik yağını salgılayan bezler görülür Dallarının ucunda küre şekilli, hoş kokulu, koyu erguvan renk veya açık kırmızı renkte çiçekleri vardır Haziran-eylül ayları arası çiçek açar Meyvelerinin içinde küçük, yuvarlak tohumlar bulunur
 

Sivri kekiğin faydaları
    Çay şeklinde demlenerek veya yağı çıkartılarak kullanılan sivri kekik, üst solunum yolları hastalıklarına öksürüğe iyi gelir, balgam söktürür. Üst yolları hastalıklarında kekik çay olarak kullanılabildiği gibi gargarada yapılabilir. Gargarası ağız kokusu gidermede etkilidir. Mide, karın ve bağırsakları temizler, rahatlatır, yumuşatır. Şeker miktarını dengede tutar, şeker hastaları için kullanımı faydalıdır. Bağırsaklarda ve mide deki etkisi ile sindirimi kolaylaştırır. Sabah içilen bir bardak kekik çayı tüm mide ve sindirim sisteminin yıkanması ile birlikte bir miktar yağ yakımını da sağlar ve sağlıklı bir zayıflamaya yardımcı olur. Kekik adet düzenleyicidir. Cinsel isteği arttırır. Vücutta ki salgı bezlerinin düzenli çalışmasını sağlar. Kekik suyu ile yapılan vücut banyosu romatizmal ağrılara iyi gelir.

 

Biz Kimiz?

IŞIK SALEP
Salep Kuzu göbeği,Kekik,Adaçayı,Kitre ve alışveriş merkezi amaçıyla faliyeti göztermektedir.
Işık Orman Ürününleri Oto Sanayi Tic.Ltd.Şti Burdur'un Bucak ilçesinde 1975 yılın da Ali ULUIŞIK tarafından kurulmuştur.
 

İletişim

  • 0248 325 1734
  • 0533 519 4141
  • mail@salepsatinal.com

Facebook

Powered by ISIK SALEP 1975
ISIK SALEP 1975 ISIK SALEP 1975

Analytics Kodu