Salep

Salep Nedir ?

Salep orkide familyasından köklü,otsu bir bitkidir. Yabani orkidelerin köklerinde yumru yapanına SALEP denir. Doğada kendiliğinden yetişir. Dünyanı orta kuşak dediğimiz bölgede; dağlarda ormanlık ve çayırlık alanlarda bulunur. Kökünde iki adet yumru vardır. Bunun bir tanesi salep digeri ise ebe (fos)salepdir.topragın bir karış kadar altında, kazılarak kucuk patates buyuklugunde olan salep toplanır. Çicekleri salkım yada basak bicimindedir kırmızı, eflatun, mor, sarı ve yeşil çiçekleri vardır. Salep çiceginin boyu 30-40 cm olur bazılarında ise çıcek açmaz. Ülkemizde birçok çesiti bulunan SALEP bitkisi yüzyıllardır toplanıp insanlıga şifa olarak hizmet vermektedir.Toplanan SALEP bitkisi yumruları suda yıkanıp kaynatılıp kurutularak çekirdek salep haline getirilir. Kullanım icin ögütülüp toz haline gelmesi gerekir. SALEP içecek olarak sütte kaynatılarak yapılır ve dondurmada da kullanılır. DONDURMA nın yapımında temel hammadde SALEP dir İyi bir dondurma SÜT SALEP ve SEKER den olusur doğal SALEP den yapılan dondurma ınsan sağlıgı ıçın cok faydalıdır.

 

Salep'in Faydaları

Faydaları saymakla bitmeyen salep, soğuk kış günlerinin vazgeçilmezi. Orkide çiçeklerinin köklerinden elde edilen toz, sütle birlikte kazalarda kaynatılır... Ardından daha dumanı tüterken tarçınla servis edilir... Soğuk kış günlerinde çarşı pazarı saran tarçın kokusu, salep zamanını haber verir. Beslenme Uzmanı Beste Günday salebin faydalarını şöyle sıralıyor: * Bronşit gibi ya da mide hazımsızlıkları gibi rahatsızlıklarda salep iyi gelen bir içecektir. * İştah açar ve zihni güçlendirir. Çünkü karbonhidrat yapısıyla enerji veren bir içecektir. Toz salep aktarlarda bulunabiliyor. Orkide köklerinin toz haline getirilmesinden oluşan saf salepin kilosu ise 200 lira. Salep, evde de kolaylıkla hazırlanabilir. Bunun için 1litre süte bir tatlı kaşığı salep yeterli. Ancak dibinin tutmaması ve topaklanmaması için devamlı karıştırmak gerekiyor. Salepi Daha Lezzetli Kılmak İçin... Damla sakızı koyulduğunda nefis bir koku veren salep, tarçınla zencefil eklenildiğinde çok lezzetli bir hale geliyor... İşte salebin bilinmeyen faydaları… Öksürük ve bronşit tedavisinde kullanılır. Kabızlığı önler. Cinsel gücü artırır. Hazmı kolaylaştırır. Zihni güçlendirir. Kadınların adet dönemini düzenler. Bağırsaktaki kurtların düşürülmesine yardımcı olur. Vücut sıcaklığını artırır.

 

 

 

 

 

 

Biz Kimiz?

IŞIK SALEP
Salep Kuzu göbeği,Kekik,Adaçayı,Kitre ve alışveriş merkezi amaçıyla faliyeti göztermektedir.
Işık Orman Ürününleri Oto Sanayi Tic.Ltd.Şti Burdur'un Bucak ilçesinde 1975 yılın da Ali ULUIŞIK tarafından kurulmuştur.
 

İletişim

  • 0248 325 1734
  • 0533 519 4141
  • mail@salepsatinal.com

Facebook

Powered by ISIK SALEP 1975
ISIK SALEP 1975 ISIK SALEP 1975

Analytics Kodu